Decydując się na naukę gry na fortepianie (pamiętajmy, przedmiot w szkołach muzycznych nazywa się “nauka gry na fortepianie”, nie na pianinie!) musimy mieć fortepian lub pianino w domu, gdyż ćwiczenie na każdym muzycznym instrumencie wymaga systematyczności. Na pierwszych zajęciach prawie zawsze uczniowie pytają mnie czy fortepian i pianino to dwa różne instrumenty? Odpowiadam: tak i nie.

Gam nie należy ćwiczyć mechanicznie. Fryderyk Chopin nawet w prostych ćwiczeniach wymaga zwracania uwagi na dotyk klawiatury i piękno wydobywanego z klawiatury dźwięku. Gamy oraz ćwiczenia mają służyć osiągnięciu możliwie jak największej swobody, łatwości i giętkości określanej przez Chopina jako souplesse.

Aplikatura, czyli palcowanie to jeden z najważniejszych elementów początkowego etapu pracy nad utworem. Podczas pierwszego czytania utworu ustalamy palcowanie w taki sposób, aby było ono dla naszej ręki najbardziej wygodne. Istnieje wiele reguł prawidłowego palcowania. Możemy je poznać ćwicząc np. gamy i pasaże. Każda tonacja ma ściśle określone palcowanie gam i pasaży. Jednak nie każda reguła będzie odpowiednia dla każdej ręki.

Strona 1 z 2

KALENDARIUM

16 kwietnia

16 kwietnia 2009 roku zmarła Maria Szylska-Kaszycka - wspaniała pianistka, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie i Krakowskich Szkół Muzycznych.

Więcej…

Logowanie

© 2018 MARTATELIER. All Rights Reserved.